УРЯДОВА ПРОГРАМА «ДОСТУПНІ ЛІКИ»

З 01 квітня 2019 року Національна служба здоров’я адмініструє програму  реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки» (далі – Програма). Програма була впроваджена у 2017 році для зменшення фінансового навантаження на пацієнтів та збільшення доступності ліків. Реімбурсація – це механізм відшкодування державою вартості лікарських засобів. З переходом програми реімбурсації в адміністрування НСЗУ відшкодування вартості лікарських засобів відбувається за принципом «гроші йдуть за пацієнтом в аптеку».

 

Структурні підрозділи аптечного об’єднання, в яких здійснюється відпуск лікарських засобів за Програмою по електронному рецепту:

Населений пункт

Аптечний заклад

Адреса аптечного закладу

м. Тернопіль

аптека № 168

м.Тернопіль, вул. Бродівська, 5

аптека № 1

м.Тернопіль, вул. Клінічна,1

м. Бережани

аптека № 2

м. Бережани, вул. площа Ринок, 7

м. Підгайці

аптека № 3

м.Підгайці, вул.Шевченка, 2

м. Хоростків

аптека № 35

м.Хоростків, вул.Б.Лепкого, 3

смт. Козова

аптека № 9

смт Козова, вул.Герети, 17

м. Кременець

аптека № 37

м.Кременець, вул.Богдана Хмельницького, 17-А

аптека № 38

м.Кременець, вул.Шевченка, 31

м. Копичинці

ап № 4 аптеки № 168

м.Копичинці, вул.Шевченка, 106, комунальна районна лікарня

м. Борщів

Аптека №5

м. Борщів, вул. Гетьмана Мазепи, 14

смт. Мельниця-Подільська

Аптека №4

смт. Мельниця – Подільська,

вул. Незалежності, 7

с. Озеряни

ап № 1 аптеки № 168

с.Озеряни, вул.Центральна, 114

с. Золотники

аптека № 20

с. Золотники, вул.Містечко, 33

с. Нове село

аптека № 27

с.Нове село, вул.Івана Франка, №24 А

с. Більче – Золоте

ап № 1 аптеки № 5

с. Більче – Золоте, вул. Осередок, 27а

 

 ЯК ОТРИМАТИ  ЛІКИ за Програмою?

Покрокова інструкція

  1. Зверніться до лікаря та отримайте рецепт. 
  2. Завітайте до аптеки з позначкою «Доступні ліки». 
  3. Отримайте ліки безкоплатно або з частковою доплатою за рецептом. 

Вартість ліків повністю або частково оплачує держава.У програмі беруть участь лише монопрепарати (які містять лише одну діючу речовину).

ЯК ОТРИМАТИ РЕЦЕПТ НА “ДОСТУПНІ ЛІКИ”

З 1 квітня 2019 року ліки за урядовою програмою реімбурсації «Доступні ліки» можна отримати тільки за електронним рецептом, виписаним сімейними лікарями, терапевтами та педіатрами через електронну систему охорони здоров’я. 

Крок 1. Пацієнт записується та приходить на прийом до сімейного лікаря,         терапевта або педіатра, з яким у нього підписана декларація.

Важливо! Пацієнт має звернутися саме до свого лікаря. Якщо ви ще не підписали декларацію, це варто зробити. Без декларації скористатися програмою «Доступні ліки» буде неможливо.

Крок 2. Лікар проводить прийом і виписує рецепт.

Крок 3. Під час виписування електронного рецепту лікар разом з пацієнтом мають перевірити, чи номер мобільного телефону, зазначений в декларації є актуальним і належить пацієнту. Лікар повинен назвати вам код мобільного оператора та останні цифри номера.

Крок 4. Після перевірки номера телефону лікар виписує рецепт в електронній системі охорони здоров’я.

Крок 5. На мобільний телефон пацієнта приходить смс з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці. Зміст СМС: «Ваш рецепт :  ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ».

Крок 6. За необхідності або на прохання пацієнта лікар може роздрукувати консультаційний висновок, який містить розділ з призначеннями, зокрема призначенням ліків. В цьому розділі зазначається інформація про виписані ліки та номер електронного рецепта.

Крок 7. Пацієнт йде у будь-яку зручну для нього аптеку, що бере участь у програмі «Доступні ліки». Називає працівнику аптеки номер рецепта.

Крок 8. Працівник пропонує пацієнту лікарські засоби, які є в цій аптеці і входять в програму «Доступні ліки».

Крок 9. Пацієнт обирає один із лікарських засобів і називає чотиризначний код підтвердження та отримує свої ліки. Якщо необхідного препарату немає, пацієнт може піти в іншу аптеку і отримати ліки там.

ДЕ ОТРИМАТИ ЛІКИ?

Пацієнт може обміняти рецепт на ліки у будь-якій аптеці в Україні, яка має договір з НСЗУ,  без прив’язки до місцевості, де цей рецепт був виданий. Шукайте наліпку  “Доступні ліки”.

Електронна карта аптек-учасників урядової програми реімбурсації “Доступні ліки”: https://nszu.gov.ua/e-data/dashboard/pharmacy-map

ЧОМУ САМЕ ЦІ КАТЕГОРІЇ ЗАХВОРЮВАННЯ?

Механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсації) поширюється на серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу,  бронхіальну астму та ревматичні хвороби.

Пріоритетність надали лікуванню цих хвороб, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні. 

Смертність від серцево-судинних хвороб складає 65% від загальної смертності населення в Україні, а ревматична хвороба серця зустрічається приблизно у 10% хворих, які страждають на захворювання серцево-судинної системи. Відповідно до статистичних даних, на діабет ІІ типу страждає один мільйон людей. Це у 6 разів більше, ніж на діабет І типу (інсулінозалежний). Хворих на бронхіальну астму зареєстровано понад 210 тис. Здебільшого, це діти та молодь.

 ЯКІ МНН ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ  ВХОДЯТЬ ДО ПРОГРАМИ?

Сьогодні Програма працює для пацієнтів, які живуть з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою, цукровим  діабетом ІІ типу та ревматичними хворобами.

Міжнародна непатентована назва

Форма випуску

Первинна, вторинна профілактика та лікування серцево-судинних захворювань

 

Аміодарон (Amiodarone)

таблетки

Амлодипін (Amlodipine)

-“-

Атенолол (Atenolol)

-“-

Бісопролол (Bisoprolol)

-“-

Верапаміл (Verapamil)

-“-

Гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide)

-“-

Дигоксин (Digoxin)

таблетки, розчин оральний

Еналаприл (Enalapril)

таблетки

Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate)

таблетки (сублінгвальні)

Карведилол (Carvedilol)

таблетки

Клопідогрель (Clopidogrel)

-“-

Лозартан (Losartan)

-“-

Метопролол (Metoprolol)

-“-

Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate)

таблетки (сублінгвальні)

Симвастатин (Simvastatin)

таблетки

Спіронолактон (Spironolactone)

-“-

Фуросемід (Furosemide)

-“-

Варфарин (Warfarin)

таблетки

Ніфедипін (Nifedipine)

-“-

Ацетилсаліцилова кислота

(Acetylsalicylic acid)

-“-

Цукровий діабет II типу

 

Глібенкламід (Glibenclamide)

-“-

Гліклазид (Gliclazide)

-“-

Метформін (Metformin)

-“-

Бронхіальна астма

 

Беклометазон (Beclometasone)

аерозоль для інгаляцій

Будесонід (Budesonide)

порошок для інгаляцій дозований, суспензія для розпилення

Сальбутамол (Salbutamol)

аерозоль для інгаляцій, розчин для інгаляцій

Ревматичні хвороби

 

Хлорохін (Chloroquine)*

таблетки

Гідроксихлорохін (Hydroxychloroquine)*

-“-

 

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО В АПТЕЦІ ЗАКІНЧИЛИСЯ БЕЗКОШТОВНІ ЛІКИ АБО ТІ, ЩО ВІДШКОДОВУЮТЬСЯ? 

  1. Пацієнт може зачекати, поки ліки надійдуть в аптеку. 
  2. Пацієнт може звернутись в іншу аптеку. 
  3. Пацієнт може обрати іншу торгову марку та доплатити різницю. 

ЯКІ ЛІКИ ПАЦІЄНТ МОЖЕ ОТРИМАТИ БЕЗОПЛАТНО, А ЗА ЯКІ ПОТРІБНО ДОПЛАЧУВАТИ? 

Реєстр оптово-відпускних цін визначає максимальну ціну препарату, який може взяти участь в урядовій програмі «Доступні ліки». 

Держава компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, який подав заявку на участь в програмі «Доступні ліки». Тобто такий препарат пацієнт матиме змогу отримати безоплатно. 

Дорожчий препарат, ціна на який не перевищує граничну референтну, пацієнт може отримати, доплативши різницю між мінімальною ціною та роздрібною ціною обраного препарату. 

Ліки, ціна на які перевищує референтну ціну в 5 сусідніх країнах, не підпадають під Програму відшкодування. Також наявність препарату у Програмі залежить від рішення про його участь від виробника – він має подати заявку для включення свого препарату до Реєстру. 

ОНОВЛЕНИЙ РЕЄСТР ПРЕПАРАТІВ УРЯДОВОЇ ПРОГРАМИ «ДОСТУПНІ ЛІКИ»

Наказом МОЗ Украї­ни від 15.02.2021 р. №251 затверджено Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, станом на 10 лютого 2021 р. (далі — Реєстр). У зв’язку із цим втратив чинність наказ МОЗ України від 11.08.2020 р. № 1851, яким було затверджено попередній Реєстр.

Новий Реєстр містить 297 позицій лікарських засобів, що на 33 позиції більше, ніж у попередньому. З 297 позицій 93 позиції відшкодовуються повністю, що на 8 позицій більше, ніж раніше. Інші ліки пацієнт отримує з невеликою доплатою.

Нагадуємо, що у 2021 р. програму «Доступні ліки» розширено 3 новими міжнародними непатентованими назвами (МНН) лікарських засобів. Так, відповідно до постанови КМУ від 21.12.2020 р. № 1299 до програми увійшли МНН ліків для первинної, вторинної профілактики та лікування серцево-судинних захворювань, а саме: варфарин, ніфедипін та ацетилсаліцилова кислота в таб­летованій формі.

Перелік лікарських засобів, що включені до Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації станом на 10 лютого 2021 року (затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я  України  від  15  лютого  2021 року № 251) можна завантажити тут.

 

За матеріалами з сайту МОЗ

 http://moz.gov.ua/dostupni-liki

https://www.apteka.ua/article/584015