ЕФЕКТИВНЕ ТА ЯКІСНЕ ЛІКУВАННЯ Є СТРАТЕГІЧНИМ ЗАВДАННЯМ ТРАНСФОРМАЦІЇ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

 

23 листопада гостем програми «СЬОГОДНІ. ГОЛОВНЕ»  UA.Тернопіль – найближчого до свого глядача каналу, була генеральний директор Тернопільського обласного виробничо – торгового аптечного об’єднання Наталія Марків. Тема для обговорення: «Як розпізнати неефективні ліки».

На запитання ведучої Суспільного Наталія Марків зауважила: першочерговою причиною споживання пацієнтами лікарських засобів з недоведеною ефективністю є те, що багато людей купують ліки самостійно, без консультації з лікарем та за поради знайомих, інтернету чи реклами. Це не тільки провокує нераціональне використання коштів, а й створює велику небезпеку для здоров’я та життя.

 

Ефективне та якісне лікування є стратегічним завданням трансформації охорони здоров’я. Для того, щоб вберегти українців від таких ліків, МОЗ крок за кроком впроваджує інструменти щодо доступності до ефективних препаратів, а саме:

1.Запровадження Національного переліку лікарських засобів  

Національний перелік основних лікарських засобів (далі – Нацперелік) містить перелік основних безпечних лікарських засобів із доведеною ефективністю, які використовуються під час лікування найпоширеніших захворювань в Україні. Нацперелік затверджено постановою № 333 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2017 року № 1081).

Лікарські засоби включаються до Нацпереліку з урахуванням рівнів захворюваності населення, поширеності хвороб та смертності, доказів порівняльної ефективності (результативності), безпеки та економічної доцільності лікарських засобів, а також галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я.

Докладніше про Нацперелік: https://www.natsperelik.com.ua/

  1. Закупівлі ліків через міжнародні організації

У 2015 році МОЗ України почало закуповувати ліки через міжнародні організації, що дозволило забезпечити більшу кількість пацієнтів якісними препаратами з доведеною ефективністю.

Докладніше про закупівлі ліків через міжнародні організації: http://moz.gov.ua/zakupivli-likiv

  1. Введення міжнародних настанов лікування в українську систему охорони здоров’я

МОЗ України дозволило українським лікарям базувати свої рекомендації пацієнтам на сучасних міжнародних протоколах. Кожен лікар може упевнитися, що те, що він призначає людині, – найдієвіше і найоптимальніше з відомого людству, а кожен пацієнт має інструмент для контролю якості медичної допомоги, що йому надається.

Перелік джерел клінічних настанов: https://bit.ly/2uyvnYB

Онлайн-платформа з протоколами на засадах доказової медицини: guidelines.moz.gov.ua

  1. Створення електронної системи охорони здоров’я

Впровадження електронних рецептів в електронну систему зробить повністю прозорими призначення ліків. Це дозволить проаналізувати, які препарати при яких захворюваннях призначаються лікарями і які результати цього лікування.

  1. Розроблення законопроекту, що обмежує рекламу лікарських засобів

З наступного року в Україні планують заборонити рекламу ліків. Наприкінці серпня президент Володимир Зеленський увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони, яким пропонується тимчасово, до 1 січня 2024 року, заборонити будь-яку рекламу лікарських засобів. До кінця 2021 року уряд має розробити відповідний мораторій. З ініціативою обмежити рекламу ліків та запровадити штрафи за неправдиві рекламні повідомлення, які стосуються медикаментів і медицини, Міністерство охорони здоров’я виступало віддавна — ще задовго до початку пандемії. Однак із таким радикальним рішенням ринок стикнувся вперше. Також вже розроблено проєкт наказу МОЗ України «Про внесення змін до Критеріїв, що застосовуються при визначенні лікарських засобів, рекламування яких заборонено»

  1. Розроблено Проєкт наказу МОЗ України «Про внесення змін до Переліку товарів, які мають право придбавати та продавати аптечні заклади та їх структурні підрозділи», що затверджений наказом МОЗ України від 06 липня 2012 року № 498.

Змінами передбачено, що у аптечних закладах можуть реалізовуватися виключно дієтичні добавки, які не містять в інструкції інформації про лікування або профілактику захворювань у людей та/або зміни фізіологічних функцій у людини шляхом здійснення фармакологічної, імунологічної або метаболічної дії.

Дієтичні добавки (ДД) на відміну від ліків, не лікують. Перевірити чи є придбаний засіб ліками або ДД можна за відповідним реєстром чи уважно ознайомитись із листком-вкладишем, який додається до упаковки. Лікарські засоби та ДД не є взаємозамінними!

Купуючи такі продукти кожен споживач повинен розуміти, що перевірити якість та ефективність тієї чи іншої дієтичної добавки — досить складне завдання. Саме тому посилення рівня нормативного регулювання операторів ринку дієтичних добавок сприятиме забезпеченню якості відпущеної продукції та підвищенню безпеки населення.

І, зрештою, якщо Вам здалося, що ліки не подіяли – це не означає, що лікарський засіб є неякісним, неефективним або тим більше фальсифікованим. Наприклад, ліки можуть не діяти з причини, пов’язаної з індивідуальною реакцією на даний препарат у дану мить. 

Якщо ліки не подіяли, це, в першу чергу, привід звернутися до лікаря, а вже потім, скориставшись автоматизованою інформаційною системою з фармаконагляду (АІСФ) – це веб-сайт для підтримки процесу нагляду за побічними реакціями або відсутністю ефективності лікарських засобів в Україні(https://aisf.dec.gov.ua/Account/LogOn), подати повідомлення.

Якщо ви пацієнт (або його представник) та маєте намір повідомити про побічну реакцію та/або відсутність ефективності лікарського засобу при його медичному застосуванні, ви можете завантажити Інструкцію для повідомлення пацієнтом.