ЗМІНИ У ФАРМАЦЕВТИЧНОМУ ЗАКОНОДАВСТВІ ЩОДО РЕАЛІЗАЦІЇ ЛІКІВ У АПТЕКАХ НА ЧАС ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ

Щодо реалізації ліків.

Наказом МОЗ України  від 04.03.2022 року № 413  «Деякі питання обігу та відпуску лікарських засобів в умовах воєнного стану», дозволено аптекам та їх структурним підрозділам здійснювати без рецепта лікаря відпуск та реалізацію ліків, які згідно з інструкцією про медичне застосування підлягають відпуску за рецептом лікаря, крім  лікарських засобів, які містять наркотичні засоби, психотропні речовини та виписуються на  рецептурних бланках форми № 3, комбінованих лікарських засобів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини чи прекурсори в кількості, що не перевищує їх гранично допустиму норму, отруйних та сильнодіючих лікарських засобів.

Ліцензіатам, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з виробництва (виготовлення) лікарських засобів в умовах аптеки дозволено:

  • здійснювати роздрібну торгівлю лікарськими засобами, виготовленими в умовах аптек, через аптеки та їх структурні підрозділи, що належать іншим ліцензіатам з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, за умови наявності контракту
  • транспортування лікарських засобів, виготовлених в умовах аптеки, здійснювати транспортом загального користування (у тому числі тим, яким здійснюється перевезення пасажирів) та у поштових або багажних відправленнях, за умови дотримання їх умов зберігання, визначених виробником;
  • зберігати лікарські засоби, виготовлені в умовах аптеки, у складських приміщеннях, відомості про які відсутні у ліцензійному реєстрі з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), за умови дотримання їх умов зберігання, визначеними виробником.

Листом МОЗ України від 12.03.2022 р. № 24-04/5926/2-22, на час оголошення воєнного стану, суб’єктам оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, дозволено реалізацію ліків без вторинної упаковки.

Щодо відпуску наркотичних засобів і психотропних речовин та прекурсорів.

Наказом МОЗ України від 04.03.2022 р. № 409 «Про надання паліативної допомоги та замісної підтримувальної терапії пацієнтам в умовах воєнного стану»,  аптечним закладам дозволено проводити відпуск  наркотичних і психотропних ліків в обсязі індивідуальної потреби пацієнта на термін тридцять діб, виписаними на рецептурних бланках форми № 3 та на підставі листка призначень препаратів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів хворим за формою первинної облікової документації № 129-11/о за наявності підпису та печатки лікуючого лікаря та підпису керівника закладу охорони здоров’я (уповноваженої особи) та печатки закладу охорони здоров’я.  

Щодо реімбурсації ліків

Наказом МОЗ України від 28.02.2022 року № 388 «Щодо забезпечення функціонування галузі охорони здоров’я», дозволено у разі відсутності технічної можливості виписувати електронний рецепт на ліки, які підлягають реімбурсації, рецепти можуть бути виписані в паперовій формі. При відпуску лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за паперовим рецептом, аптечний заклад має облікувати його в паперовій формі та включає до зведеного звіту, який подається НСЗУ 1-го та 14-го числа кожного місяця.

Наказом МОЗ України від 02.03.2022 р. № 399 відтерміновано до 01 липня 2022 року введення нового Реєстру для реімбурсації.

Постановою КМУ від 12.03.2022 № 260 «Про внесення зміни до Порядку реімбурсації лікарських засобів», відпуск інсуліну всім категоріям пацієнтів здійснюється безкоштовно, а розмір реімбурсації первинної упаковки торгівельної назви препарату інсуліну визначається на рівні роздрібної ціни за первинну упаковку.