Реімбурсація інсулінів під управлінням НСЗУ буде здійснюватися  з  01 жовтня 2020 року.

12 грудня 2019 року у м. Києві відбувся Форум партнерства держави та бізнесу «Реімбурсація 2.0. Інсуліни». Організатором форуму виступила Національна служба здоров’я України, за участі Міністерства охорони здоров’я України. Участь у заході взяли Ярно Хабіхт, голова Бюро ВООЗ в Україні, Лариса Морі, заступник Директора Офісу охорони здоров’я Агенства США з міжнародного розвитку (USAID)в Україні, Молдові та Білорусі.  

З вітальним словом виступила Міністр охорони здоров’я України Зоряна Скалецька. Вона відзначила, що реформи в охороні здоров’я продовжуються. Наступний крок медичної реформи  передбачає, перехід з квітня 2020 року всіх державних та комунальних медичних закладів (вторинного та третинного рівня надання медичної допомоги) на контрактування з Національною службою здоров’я України, що стане єдиним джерелом фінансування за рахунок коштів державного бюджету.

Також міністерка зазначила, що дуже важливим партнером для якісного здійснення реформ в охороні здоров’я  є місцеві органи самоврядування.

І, оскільки, реалізація державної програми «Доступні ліки»  мала позитивний досвід, то пацієнтів цікавить розширення програми і можливість отримувати за електронним рецептом препаратів інсуліну.

Оксана Мовчан, в.о. голови Національної служби здоров’я України, повідомила присутніх, що командою НСЗУ напрацьовані технічні рішення щодо адміністрування відпуску інсулінів за електронним рецептом. Це питання потребує спільного доопрацювання та залучення всіх учасників процесу у формуванні політики щодо відпуску інсулінів.

 Змістовну доповідь на тему «Реімбурсація препаратів інсуліну. Міжнародний досвід»  мала Рабія Кахвечі, старший технічний радник з питань фармацевтичної політики та управління проєкту SAFEMed, яка зазначила, що використання міжнародного досвіду відшкодування вартості препаратів інсуліну є важливе, проте потребує адаптації під індивідуальні потреби кожної країни і, України зокрема. В деяких країнах  інсуліни реімбурсуються повністю, в інших – частково, за індивідуальним рішенням та чіткими інструкціями, які формуються відповідно до критеріїв: терапевтичні переваги, користь, медична необхідність, бюджет, вартість і т.д.

 Зважаючи на вразливі групи населення (бідні люди, особи з інвалідністю, хронічно хворі), витрати на застосування інсуліну людського у більшості країн покриваються стовідсотково. Щодо синтетичних аналогів інсуліну, то це питання вже вирішується індивідуально шляхом повного відшкодування,  співфінансування  або не відшкодовується взагалі.

«10 %  світових видатків на лікарські засоби витрачається на ліки для лікування цукрового діабету. В Україні цукровий діабет знаходиться в ТОП-10 неінфекційних хвороб, від яких помирають люди. І якщо правильно і ефективно використати гроші на профілактику захворювання, то кожен  долар в майбутньому зекономить  7 доларів на лікування», – зазначила Рабія Кахвечі.

 Досягнення та виклики програми відшкодування вартості препаратів інсуліну під управлінням Міністерства охорони здоров’я  України, озвучила Тетяна Кірієнко, Експерт експертної групи Медичного директорату МОЗ.

«Реімбурсація інсулінів під управлінням НСЗУ» – з такою презентацією виступила Ірина Ліштаба, в.о. начальника відділу роботи з договорами з аптеками.

Вона ще раз наголосила, що адміністрування відпуску інсулінів Національною службою здоров’я України буде здійснюватися  з 01 жовтня 2020 року. 3 млрд. грн. закладено у державному бюджеті для реімбурсації вартості відпущених  лікарських засобів за електронним рецептом, відповідно до урядових програм, з них  1,2 млрд. грн. – на відшкодування вартості інсулінів. З аптеками буде укладено два різних договори: один на відшкодування вартості інсулінів, другий на відшкодування вартості ліків для лікування нецукрового діабету. Строк дії даних договорів буде до 31.12.2020 року. Останній паперовий рецепт на препарати інсуліну може бути виписаний та отоварений  не пізніше 30 вересня 2020 року.  Електронний рецепт на інсуліни за торговою назвою буде мати право виписати  лікар-спеціаліст (ендокринолог, дитячий ендокринолог) та сімейний лікар.

Юридичні аспекти реімбурсації в 2020 році озвучив присутнім Дмитро Алешко, партнер ЮК «Правовий Альянс». З інформацією, щодо технічного рішення для реімбурсації інсулінів, виступив Микола Колотов, бізнес-аналітик ДП «Електронне здоров’я».

Після завершення всіх виступів, відбулась панельна дискусія, де присутні змогли поставити запитання, які їх цікавлять, а також обмінятись думками.

 Участь у даному заході взяла генеральний директор Тернопільського ОВТ аптечного об’єднання Наталія Марків та стала активним учасником обговорення актуальних питань «РЕІМБУРСАЦІЯ 2.0. ІНСУЛІНИ»