ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ОНКОЛОГІЄЮ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО РАК

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ОНКОЛОГІЄЮ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО РАК

Всесвітній день боротьби з онкологією, проголошений «Міжнародним союзом по боротьбі з онкологічними захворюваннями» (UICC), відзначається щорічно, 4 лютого за підтримки   Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Мета Дня – підвищення обізнаності людей про рак, як одного із найстрашніших і згубних захворювань сучасної цивілізації, звернення уваги на його запобігання, виявлення та лікування, завдяки чому можна домогтися кращих результатів, а у багатьох випадках і повного одужання.

ПРОГРАМА МЕДИЧНИХ ГАРАНТІЙ

Лікування пацієнтів з онкозахворюваннями – в особливому фокусі уваги Національної служби здоров’я України. Трансформація системи охорони здоров’я має поліпшити доступ українців до якісного лікування і знизити катастрофічні витрати родин.

У Програмі медичних гарантій на 2021 рік закладено понад 5 млрд грн на раннє виявлення та лікування раку, а також передбачено новий пакет – для безоплатного лікування та супровід пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями. Адже в Україні щороку виявляють близько 12 тис випадків злоякісних захворювань лімфатичної та кровотворної системи. Ці хвороби потребують спеціалізованих умов для лікування, а пацієнти  тривалого та вартісного лікування. Тариф за лікування одного пацієнта з онкогематологічними захворюваннями становитиме 54 493 грн, до якого застосовуються коригувальні коефіцієнти 3,008 за лікування дітей та 0,824 за лікування дорослих. Тож серед нововведень –  підвищувальні коефіцієнти для лікування онкозахворювань у дітей.
У Програму медичних гарантій на 2021 рік закладено збільшення тарифів на діагностику та хіміотерапевтичне і радіологічне лікування пацієнтів з онкологічними захворюваннями. З 1 квітня цього року тариф на спеціальне хіміотерапевтичне лікування дорівнюватиме 25 529 грн. Тариф на спеціальне радіологічне лікування становитиме 43 389 грн, до якого буде застосовано підвищувальний коефіцієнт 1,2 за наявність в закладі спеціалізованого обладнання, зокрема, лінійного прискорювача.

 

СТАТИСТИКА

 • До 40% випадків раку можна запобігти, уникаючи контакту з  канцерогенами.
 • Рак — одна з основних причин смертності в світі. Щороку, за даними ВООЗ, понад 8 мільйонів людей помирають від цього захворювання.
 • Більшість випадків смерті від онкології, за даними ООН, припадає на рак легенів, шлунка, печінки, товстого кишківника і молочної залози.
 • В Україні рак — на 2-му місці в структурі смертності населення. Разом із серцево-судинними захворюваннями він визначає рівень здоров’я нації.
 • Захворіти на рак в Україні ризикує кожен третій чоловік і кожна п’ята жінка.
 • Куріння є причиною 71% смертей від раку легенів.
 • Віруси гепатитів B і C, а також вірус папіломи людини (ВПЛ) призводять до 20% смертей від онкології в державах з низьким і середнім рівнем доходу.
 • Близько 30% смертей від раку пов’язані нездоровим харчуванням і поведінкою: зокрема, з високим індексом маси тіла, нестачею фруктів і овочів в раціоні, відсутністю фізичної активності, курінням і алкоголем.

          РАК ЦЕ:

Під раком мають на увазі більше сотні захворювань, які можуть вражати будь-яку частину людського тіла. Іноді для позначення цих захворювань використовуються також такі терміни, як злоякісні пухлини або новоутворення.

Рак – швидкий,  неконтрольований, аномальний поділ клітин, викликаний генними мутаціями, що проростають за межі своїх звичайних кордонів, здатні проникати в прилеглі частини тіла і поширюватися в інші органи. Цей процес називається метастазом. В здоровому організмі цей процес контролюють потужні генетичні механізми.

ЯК ЗАПОБІГТИ ХВОРОБІ:

 • Не зволікайте з обстеженнями, регулярно звертайтесь до лікарів та проходьте огляд;
 • Ведіть здоровий спосіб життя, що включає повноцінний раціон харчування та відмову від продуктів з барвниками;
 • Споживайте якісну питну воду та вітаміни;
 • Займайтеся спортом, регулярно бувайте на свіжому повітрі, бережіть душевний спокій;
 • Не захоплюйтесь засмагою, позбавляйтесь шкідливих звичок і залежностей (тютюнопаління, алкоголізму, наркоманії);
 • Підтримуйте здорову масу тіла;
 • Подбайте, щоб Ваші діти вакцинувалися від гепатиту В (для новонароджених) і вірусу папіломи людини (для дівчаток);
 • Пройдіть скринінг на такі види раку: кишківника (чоловіки й жінки); грудей, шийки матки (жінки).

 

Всесвітній день боротьби проти раку – це єдина ініціатива, в рамках якої весь світ має усвідомити загрозу глобальної епідемії раку та об’єднатися в боротьбі з нею.

Пам’ятайте – рак не вирок: це хвороба, з якою можна впоратися, яку вміють лікувати!