ЗІ СТОРІЧЧЯМ ІСНУВАННЯ ІНСУЛІНУ

Цього року виповнюється  100 років  з  дня  народження рятівника мільйонів людей по всьому світу: ювілей святкує ІНСУЛІН,  препарат, що став справжнім дивом для суспільства – відкриття, що рятує життя.

 

ЕКСКУРС В ІСТОРІЮ

 • Цукровий діабетвперше згадується ще в єгипетських папірусах. Однак протягом тисячоліть це захворювання було невиліковним, доки не був відкритий інсулін. Століття тому для дітей з цукровим діабетом прогноз був невтішним – близько року життя після початку захворювання.
 • Глюкоза засвоюється лише за участі інсуліну – гормону, який виробляється в підшлунковій залозі. Інсулін допомагає глюкозі потрапити в клітини та забезпечити їх енергією. Причина цукрового діабету – недостатня кількість в організмі гормону інсуліну або/та його неефективна дія.
 • Наприкінці XVIII століття британський лікар Метью Добсон помітив, що в сечі людей з діабетом випадає осад, схожий на цукор. За декілька десятиліть стало відомо, що це – глюкоза. Зв’язок між цукровим діабетом та підшлунковою залозою виявили в 1889 році, коли Джозеф фон Мерінг і Оскар Мінковскі видалили цей орган у собаки, після чого тварина захворіла на діабет.
 • Стартом революційних змін у медицині ще наприкінці ХІХ століття стали дослідження будови підшлункової залози людини. Саме тоді вперше були помічені специфічні скупчення клітин, котрі згодом отримали назву «острівці Лангерганса». Вчені проводили безліч досліджень, котрі врешті решт довели, що ці клітини є потенційним рятівним матеріалом, котрий дозволить людству дати відсіч цукровому діабету.
 • І цей час настав: у 1921 році канадському лікарю Фредеріку Бантінгу вдалося отримати екстракт підшлункової залози собаки – гормон інсулін. За півроку інсулін вперше ввели пацієнту – чотирнадцятирічному Леонарду Томпсону. Новина про дивовижно успішне лікування, яке повертало до життя виснажених дітей, розлетілася світом. За два роки інсулін поступив у продаж, а Бантінг отримав Нобелівську премію.

ПРОГРЕС  ІНСУЛІНОТЕРАПІЇ

 • Світ не стоїть на місці, лікарі та вчені, у тому числі провідні фахівці компаній – виробників, не лише стараються вдосконалити наявні форми інсуліну, але й проводять масштабні дослідження з метою винаходу нових методів подолання діабету.
 • Першим був інсулін тваринного походження, котрий і досі, хоча й доволі нечасто, використовується для лікування діабету.
 • Наступним кроком став синтез людського інсуліну, котрий на багато років став справжнім рятівним колом для багатьох людей з діабетом.
 • Сьогодні потужним супротивником діабету все частіше є аналогові препарати – ліки на базі генетично модифікованого людського інсуліну, котрі діють швидше та більш природно.

ДОСТУПНІСТЬ ПРЕПАРАТІВ ІНСУЛІНУ

 • Цукровий діабет входить до трійки захворювань, які найчастіше призводять до інвалідності та смерті. Саме тому Міністерство охорони здоров’я України (МОЗ) та Національна служба здоров’я України (НСЗУ) приділяють особливу увагу таким пацієнтам.
 • Прагнучи забезпечити доступ доінсулінів якомога більшій кількості пацієнтів, МОЗ спільно з  НСЗУ розробили план змін у системі реімбурсації інсулінів, які мають запрацювати вже в жовт­ні цього року.

Реалізація проекту забезпечить:

 • доступ пацієнтів до  препаратів інсуліну, за рахунок коштів Державного бюджету України в рамках програми медичних гарантій;
 • скорочення кількості нормативно-правових актів, що регулюють процедуру відшкодування вартості за бюджетні кошти та уніфікацію механізму формування відповідних реєстрів, єдину процедуру контрактування та відшкодування вартості всіх лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, через НСЗУ;
 • ефективне використання бюджетних коштів, а також виконання позитивних зобов’язань держави щодо забезпечення прав людини у сфері охорони здоров’я.

.

Отже, ще раз привітаймо іменинника зі сторіччям і подякуймо і йому, і усім тим людям, котрі впродовж стількох років працювали разом, щоб робити життя людей з діабетом кращим, довшим та яскравішим.

За матеріалами:

https://www.apteka.ua/article/599636

https://diabet.org.ua/sto-rokiv-insulinu/