ОБМЕЖЕННЯ ВІЛЬНОГО ДОСТУПУ НЕПОВНОЛІТНІХ ДО ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ

Якщо доступ дітей до “всесвітнього павутиння” проконтролювати досить важко, а в окремих випадках, – взагалі нереально, то обмежити вільний доступ неповнолітніх до лікарських засобів, що продаються в аптечних закладах, державі під силу.

Для реалізації на законодавчому рівні цього завдання вже зроблено наступні кроки:

  • Законом України «Про лікарські засоби» від 8 серпня 2021 року забороняється реалізація (відпуск) лікарських засобів (у тому числі з використанням інформаційно-комунікаційних систем дистанційним способом)  малолітнім особам (віком до 14 років), а також доставка лікарських засобів   кінцевому споживачу – малолітній особі.

         

При сумніву щодо віку покупця фахівець, що здійснює відпуск лікарських засобів, може вимагати пред’явити паспорт громадянина України або інший документ, який підтверджує його вік. У разі відмови надати такий документ реалізація (відпуск) лікарських засобів цій особі забороняється.

  • Змінами до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за реалізацію (відпуск) лікарських засобів малолітнім особам (особам, які не досягли 14-річного віку), що прийняті від 17.11.2021 року запроваджено адміністративну відповідальність, а саме:
  • За таке порушення передбачається штраф у розмірі від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3,4 до 5,1 тис. грн.). У разі повторного протягом року вчинення порушення накладатиметься штраф у розмірі від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 5,1 до 6,8 тис. грн);
  • Окрім того, реалізація (відпуск) лікарських засобів в аптечних закладах без рецепта у заборонених законодавством випадках передбачатиме накладення штрафу в розмірі від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн). Повторне протягом року вчинення порушення передбачатиме накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн).
  • Законом також внесено зміни до ст.221 та ст.255 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно з якими складати протоколи про такі адміністративні правопорушення мають уповноважені особи органів внутрішніх справ (Національної поліції), а розглядати справи — судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів.

          Прийняті закони щодо врегулювання на державному рівні ситуації з неконтрольованим зловживанням лікарськими засобами неповнолітніми особами однозначно сприятимуть зменшенню кількості випадків суїциду серед дітей та підлітків.

 

За матеріалами rada.gov.uafacebook.com/committeehealth