ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ХВОРОГО НА БРОНХІАЛЬНУ АСТМУ

Щорічно 11 грудня відзначається Всесвітній день хворого на бронхіальну астму.  Бронхіальна астма — хронічне запальне захворювання дихальних шляхів, одне з найбільш поширених хронічних захворювань у світі. За статистикою більше 5% дорослого населення і 10% дитячого страждають цим захворюванням.

ІСТОРІЯ:

Астму було виявлено у Давньому Єгипті, її лікували напоєм ладану, настоєм під назвою кіфі. Астму було визнано проблемою дихальних  шляхів  Гіппократом  приблизно  у  450 році до н. е., основу нашої сучасної назви становить грецький термін «важке дихання». У 200 р. до н. е. люди вважали, що вона, принаймні частково, пов’язана з емоціями.

Цей день вперше почали відзначати в 1998 році в більш ніж 35 країнах світу, за рішенням Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я. Він був приурочений до Всесвітньої наради з профілактики та боротьби з бронхіальною астмою, що відбувалась в Іспанії (м. Барселона).

Основним його завданням є поліпшення обізнаності лікарів, пацієнтів та населення про це захворювання, привернення уваги громадськості до вирішення проблем, пов’язаних з астмою, і підвищення якості медичної допомоги пацієнтам з астмою.

            ВИЗНАЧЕННЯ:

Бронхіальна астма – це хронічне запальне захворювання, зумовлене порушенням нервової регуляції функцій бронхів, яке виявляється в приступах ядухи. Приступ ядухи виникає раптово, частіше вночі або зранку, триває від декількох хвилин до кількох годин. Дихання утруднене, головним чином видих. Він здійснюється зі свистом, який чути на відстані. Хворий набуває вимушеного положення (сидить, спершись руками на ліжко). Кінець приступу характеризується виділенням харкотиння.

ОСНОВНІ ПРИЧИНИ АСТМИ:

 • Алергени. І навпаки: бронхіальна астма може спровокувати алергією на певні подразники.
 • Спадкова схильність.
 • Шкідливі умови праці.
 • Низька вага при народженні та/або куріння матері під час вагітності.
 • Часті респіраторні захворювання.
 • Деякі медикаменти (аспірин, група протизапальних і знеболюючих препаратів, ліки від тиску – бетаблокатори).
 • Ожиріння.
 • Низька фізична активність.

            ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОТИАСТМАТИЧНИМИ ПРЕПАРАТАМИ:

На фармацевтичному ринку України присутні практично всі сучасні протиастматичні препарати. Ліки проти бронхіальної астми включено до Державної програми реімбурсації, оскільки саме це захворювання одне з тих, яке суттєво знижує якість життя пацієнта та впливає на показники смертності. Ліки проти астми пацієнти можуть отримувати за програмою реімбурсації – безоплатно або з незначною доплатою за електронним рецептом від вашого лікаря в аптеці. На сьогодні до програми включено 13 препаратів для лікування бронхіальної астми.

На первинній ланці для пацієнта з підозрою або підтвердженим діагнозом бронхіальна астма безоплатними є такі послуги:

 • супровід та спостереження;
 • направлення до вузького спеціаліста – пульмонолога, алерголога – за потреби;
 • направлення на проведення лабораторних досліджень та інструментальних обстежень – за потреби;
 • призначення лікарських засобів за програмою реімбурсації «Доступні ліки».

 

COVID-19 І БРОНХІАЛЬНА АСТМА (БА)

Велике дослід­жен­ня показало, що загалом особи з  БА не мають підвищеного ризику зараження та смерті у зв’язку з COVID-19.  Тому важливо продовжувати належне лікування БА (відповідно до рекомендацій GINA), зі стратегіями дотримання хорошого контролю симптомів, зменшення ризику сильних загострень і  мінімізування потреби застосування пероральних кортикостероїдів та дотримуватись протиепідемічних заходів у зв’язку з поширенням COVID-19.

 

 

На сьогодні, на жаль, бронхіальна астма залишається невиліковним захворюванням, але профілактика, раціональна терапія,  зазвичай, дозволяє не обмежувати повсякденне життя тим, хто стикнувся з цією хворобою.