ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ

Всесвітній день боротьби з захворюванням на цукровий діабет відзначається щорічно, відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН з 14 листопада 1991 року — дата обрана в знак визнання заслуг одного із відкривачів інсуліну Фредеріка Бантинга, канадського фізіолога, який народився 14 листопада 1891 року. 

Це день, який служить нагадуванням всьому прогресивному людству про те, що поширеність захворювання невпинно та масштабно зростає, скорочує тривалість життя та збільшує смертність в 2-3 рази. По суті, хвороба набирає характер неінфекційної епідемії.

Кожного року визначається певна тема, яка безпосередньо стосується осіб з цукровим діабетом, IDF не прагне сконцентрувати всі зусилля на акції одного дня, а розподіляє активність на цілий рік. Цьогорічна тема Дня діабету – «100 років інсуліну. Знання сьогодні для захисту завтра».

ІСТОРИЧНІ ФАКТИ

 • Цукровий діабет був описаний в I ст. н. е.. римськими лікарями Цельсом і Аретом , які відзначали у деяких хворих рясне сечовиділення, надмірну спрагу і втрату ваги. У XVII ст. англійський лікар Томас Уілліс помітив, що у пацієнтів з такими симптомами сеча має солодкуватий смак. Пізніше, в XIX ст., було встановлено, що у тонкій кишці відбувається перетворення крохмалю в глюкозу, яка потім надходить з кровоносного русла в печінку, де і відкладається у формі глікогену.
 • 11 січня 1922 року Бантинг і Бест вперше зробили ін’єкцію інсуліну підлітку, який мав цукровий діабет — розпочалась ера інсулінотерапії — відкриття інсуліну було значним досягненням медицини XX століття і було удостоєне Нобелівської премії в 1923 році.
 • У жовтні 1989 року була прийнята Сент-Вінсентська декларація щодо покращення якості допомоги особам з цукровим діабетом і розроблена програма її реалізації в Європі. Подібні програми існують у більшості країн світу.

ВИЗНАЧЕННЯ, ТИПИ, СИМПТОМИ

Цукровий діабет — це хронічне захворювання, за якого підшлункова залоза не виробляє достатньо інсуліну, або організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін — гормон, який синтезує підшлункова залоза. Інсулін впливає на багато аспектів обміну речовин, зокрема сприяє переміщенню глюкози з крові в клітини, де він використовується для отримання енергії. Головна функція інсуліну полягає в контролі рівня глюкози в крові.

Основною ознакою захворювання є стійке підвищення рівня цукру в крові. Тому для діагностики цукрового діабету найбільш інформативним методом є визначення рівня глюкози в капілярній крові (береться з пальця) або венозної (береться з вени) протягом дня, або, що більш надійно, визначення рівня глюкози натще (не їсти мінімум 10 годин перед дослідженням). Нормальний рівень глюкози в крові коливається від 3,3 до 6,7 ммоль/л. 

Є два типи цукрового діабету. При будь-якому з них суть захворювання зводиться до підвищення концентрації глюкози (цукру) в крові. 

Цукровий діабет І типу розвивається в результаті аутоімунної реакції — організм помилково атакує та руйнує клітини підшлункової залози, що виробляють інсулін. Пацієнти з цим типом патології потребують щоденного введення інсуліну, щоб контролювати рівень глюкози в крові. Цукровий діа­бет І типу найчастіше розвивається у дитячому та молодому віці.

Цукровий діабет ІІ типу виникає в результаті неефективного використання інсуліну організмом. Цей тип є найбільш поширеною формою цукрового діабету та, за даними ВООЗ, становить понад 95% усіх випадків. При цукровому діабеті ІІ типу організм стає стійким до впливу інсуліну або не виробляє його в достатній кількості.

Симптоми хвороби в залежності від типу діабету

Ознаками діабету першого типу є:

Ознаками діабету другого типу є:

велика втрата ваги, а також спрага, часте сечовипускання, сухість у роті, дратівливість, швидка стомлюваність, нудота, іноді блювота. Другорядними ознаками діабету такого типу є: болі в серці, болі в литкових м’язах і судоми в них, фурункульоз, шкірний свербіж, головний біль, дратівливість і порушення сну. Щодо другорядних ознак діабету 1-го типу в дітей, слід відзначити появу  нічного нетримання сечі.

 

оніміння і судоми ніг, больові відчуття в ногах, а також у руках, відчуття постійної спраги, свербіж, помутніння в очах, погане загоєння ран, наявність шкірних інфекцій, стомлюваність, сонливість, зниження больової чутливості, часті інфекційні захворювання, поступове збільшення ваги, зниження потенції у чоловіків. Крім цього, при діабеті другого типу спостерігається випадання волосся на ногах  на тлі посиленого росту волосся на обличчі, поява на тілі невеликих жовтих наростів, іменованих ксантомами. Також до перших ознак діабету 2-го типу відноситься запалення крайньої плоті, пов’язане з частим сечовипусканням.

Цукровий діабет є захворюванням, що прогресує з часом. Неконтрольований цукровий діабет може призвести до багатьох ускладнень, зокрема стати причиною сліпоти, серцевого нападу або інсульту, ниркової недостатності, ампутації нижніх кінцівок. Але завдяки вчасно розпочатому лікуванню можна прожити довге життя.

ПРОФІЛАКТИКА ТА ЛІКУВАННЯ

 • Правильно харчуйтеся! Споживайте їжу з низьким вмістом жиру, з більшою кількістю рослинних волокон. П’ять блюд з овочами й фруктами в день. Їжте більше продуктів, багатих на складні вуглеводи. Це сповільнить надходження глюкози в кров, буде підтримувати низький рівень холестерину. Їжте хліб з борошна грубого млива, макаронні вироби, рис, овочі, овес, ячмінь, капусту, гречку, картоплю.
 • Не створюйте великі навантаження на підшлункову залозу! Харчуйтеся маленькими порціями суворо через 4 години. Це кращий спосіб забезпечити кров необхідною кількістю інсуліну для переварювання їжі, що ви з’їли.
 • Не вживайте цукор і сіль! Навіть дуже мала кількість з’їденого цукру може до небес підняти його рівень у крові. А солона їжа різко підвищує кров’яний тиск.
 • Слідкуйте за своєю вагою!
 • Займайтеся спортом! Заняття легкими фізичними вправами не менше 5 разів у тиждень, знижують ступінь ризику захворіти цукровим діабетом на 50 %.
 • Пийте вітаміни!
 • Уникайте стресів!
 • Стежте за рівнем глюкози в крові!
 • Відмовтесь від алкоголю і тютюну!
 • Доцільно проходити обстеження на наявність ушкоджень очей, нирок і ніг.
 • Контролюйте рівень артеріального тиску.

Цукровий діабет — більше не вирок, а спосіб життя. Головне — дотримуватися основних правил та рекомендацій лікаря, а також самодисципліна. Основним методом лікування цукрового діабету обох типів є спеціальна дієта, яку прописує лікар, орієнтуючись на індивідуальні ознаки і стадію захворювання. Іноді на додаток до цього, призначаються препарати для стабілізації рівня цукру в крові. Діабет I-го типу завжди вимагає ін’єкцій інсуліну.

СТАН ДІАБЕТИЧНОЇ ДОПОМОГИ В АПТЕЧНОМУ ЗАКЛАДІ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ

Фармацевти відіграють важливу роль у розширенні обізнаності про цукровий діабет. Багато людей не знають, що у них наявне це захворювання, не звертають увагу на тривожні симптоми, які може помітити фармацевт під час здійснення фармацевтичної опіки. Він може порадити звернутися до сімейного лікаря, розповісти про те, які аналізи можна здати.

Фармацевтичний працівник може допомогти підібрати глюкометр та тест-смужки для контролю рівня глюкози в крові, навчити ними користуватися, а також нагадати про важливість вимірювання артеріального тиску з метою раннього виявлення його підвищення (для хворих на цукровий діабет — вище 130/80 мм рт. ст).

 

Фармацевт має бути уважним під час відпуску деяких препаратів, у яких може міститися цукор, та уточнити у відвідувача, чи хворіє він на цукровий діабет. Наприклад, під час відпуску препаратів, що застосовуються при болю в горлі, якщо у пацієнта діагностовано цукровий діабет, може бути доцільним рекомендувати препарати, які не містять цукру.

Важливо, що в Україні хворі на цукровий діабет можуть отримати інсулін безоплатно або з невеликою доплатою за е-рецептом у рамках державної програми реімбурсації «Доступні ліки». На жаль, досі не всі пацієнти знають про цю програму. Роль фармацевта полягає в тому, щоб розповісти про можливість отримати необхідні ліки безоплатно в аптеці, яка є учасником програми «Доступні ліки». Наступного року до програми реімбурсації можуть включити тест-смужки для контролю рівня глюкози в крові.