Як і коли запрацював електронний рецепт по програмі «Доступні ліки» у структурних підрозділах Тернопільського ОВТ аптечного об’єднання

      Після прийняття Закону про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення від 19 жовтня 2017 року, громадяни України отримують гарантований державою пакет медичних послуг та лікарських засобів. Згідно з Законом, єдиним замовником медичних послуг та платником за їхнє якісне надання є Національна служба здоров’я України.

     З 1 квітня 2019 року урядова програми реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки», яка була впроваджена у 2017 році для зменшення фінансового навантаження на пацієнтів та збільшення доступності ліків, перейшла в адміністрування НСЗУ. Тепер відшкодування вартості лікарських засобів відбувається за принципом «гроші йдуть за пацієнтом в аптеку».

        Лікарські засоби в межах програми відпускаються за електрон­ними рецептами, виписаними лікарями первинної ланки, а відшкодування вартості здійснюється за договором суб’єкта господарювання, що провадить діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, з НСЗУ. Усі процеси пов’язані з укладенням договору та відпуск препаратів, відбуваються в електронній системі охорони здоров’я e-Health.

     Електронний рецепт – забезпечив мобільність пацієнтів та знівелював географічні обмеження, оскільки отримати лікарські засоби можна у будь-якій аптеці в Україні, яка уклала договір з НСЗУ та бере участь у програмі реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки», незалежно від  регіону її розташування і місця, де був виписаний рецепт.

     Важливо!  Для того щоб пацієнт отримав рецепт на ліки, які підлягають відшкодуванню, він має укласти декларацію з лікарем. Без декларації скористатися програмою «Доступні ліки» буде неможливо. Така декларація, як правило, укладається через смс-верифікацію. Функціонал виписування електронного рецепта також передбачає генерацію смс-коду, який відправляється разом із номером рецепта на мобільний номер пацієнта. Якщо у пацієнта немає телефона, то це не проб­лема, для отримання препарату, що підлягає відшкодуванню необхідно мати роздрукований консультаційний висновок лікаря первинної ланки, у якому серед іншої інформації є відомості щодо призначених ліків. Також зазначається номер рецепта. Для пацієнтів без телефону, разом із номером рецепта буде зазначено код підтвердження.

   Тернопільське ОВТ аптечне об’єднання, в особі генерального директора, Наталії Василівни Марків,  відповідно до єдиних правил, уклали договір про реімбурсацію з НСЗУ. Станом на 01.04.2019 року в електронній системі охорони здоров’я e-Health зареєстровано сімнадцять структурних підрозділів, які здійснюють реалізацію лікарських засобів за електронним рецептом в різних адміністративно-територіальних одиницях Тернопільської області.

Другого квітня у аптеці №38 Тернопільського ОВТ аптечного об’єднання  м. Кременець було отоварено перший електронний рецепт.

    Інноваційна подія відбулася у присутності генерального директора, Наталії Василівни Марків, яка щиро вболіває та підтримує всі можливі програми для максимального забезпечення потреб споживача, а також  голови районної ради Володимира Стефанського і першого заступника голови райдержадміністрації В’ячеслава Онишкевича.

Використання електронних рецептів є одним з пріоритетних напрямків медичної реформи, що передбачає відпуск всіх рецептурних препаратів виключно за електронним рецептом з 2020 року.