День вишиванки 16.05.2019: екскурс новітньою історією та наслідування традиціям

        У 2019 році День Вишиванки святкується 16 травня, за традицією в третій четвер місяця травня.

       Основна мета свята — збереження українських національних цінностей та їхня популяризація. Святу вже 13 років, і хоч його історія не така велика, але не менш цікава. Ініціативу проявила студентка Чернівецького університету ще в 2006 році. Одногрупник Лесі Воронюк постійно ходив на пари в вишиванці та дівчина запропонувала, щоб її група та інші студенти в один день одяглася у вишиванки. З такого своєрідного флешмобу, до якого приєдналися і викладачі факультету, одягнувши вишиванки, і почалося свято. 

       Кількома роками пізніше, акція набула всеукраїнського рівня, розповсюджуючись по інших містах України, а також за кордоном, де українська діаспора радісно підтримала цю традицію.

      Зараз День вишиванки святкують у багатьох країнах. Люди одягають барвисті вишиванки, різноманітність яких по-справжньому вражає. Зберігаючи традиційні народні мотиви, сучасні вишиванки виглядають стильно та актуально.

       Українська вишивка зберігає в собі і історію, і символічне значення. Кожен регіон України відрізняється своїми кольорами й типом вишивки. Наприклад, в Тернопільській області в пріоритеті чорний колір вишивки, в Полтавській біла вишивка на білій сорочці, а на Буковині переважають яскраві кольори.

Що символізує колір вишиванки

  • Білий колір— символ невинності та оберіг від нещастя.
  • Червоний— символізує любов до людини, життя, енергію сонця, радість.
  • Чорний колір— багатство і добробут.
  • Зелений— жіночий колір.
  • Синій колір— символ неба і води, звільнення від недуг і душевний спокій.
  • Золотий або жовтий— символ меду і пшениці, добробуту, достатку, багатства і радості.

 

      Свято є самобутнім і самодостатнім, не прив’язане до жодного державного чи релігійного, й запрошує кожного свідомого громадянина до абсолютно простого вчинку — одягнути вишиванку і в ній піти на роботу чи на навчання. Разом із тим, така дія має глибокий контекст, адже йдеться про вираження своєї національної та громадянської позиції, культурну освіченість та духовну свідомість. Як показує досвід, люди в День вишиванки завжди піднесені та усміхнені[1], адже в стародавньому одязі закодовано багато символів сили, добробуту, краси та оберегів.

        Колектив Тернопільського обласного виробничо-торгового аптечного об’єднання теж слідує українським традиціям; підкреслює власну самоідентифікацію,  унікальність, приналежність до свого роду;  із глибокою усвідомленістю  проявляє національну  ідентичність та  генетичну  пам’ять поколінь. 

       Вишиванка – це про наше коріння… й про наше майбуття!