Як надати першу домедичну допомогу в умовах військового стану для цивільних осіб

Зважаючи на події, які сьогодні відбуваються в умовах активних бойових дій в Україні, знання перших правил домедичної допомоги є основною запорукою рятування життя. 

Домедична допомога – це підтримка життя у постраждалої людини, щоб дати шанс дочекатися медичної допомоги.

Виділяють три етапи надання допомоги пораненим:

 • Допомога в «червоній зоні»  (англ. Care Under Fire — надання допомоги під вогнем у зоні обстрілу). Переважно складається з використання джгута/турнікету  і  якнайшвидшого переміщення потерпілих у безпечне місце.
 • Допомога в «жовтій зоні»(англ. Tactical Field Care — надання допомоги на полі бою / в зоні укриття).
 • Допомога «зеленої зони» (англ. Tactical Evacuation Care) — мобільні польові госпіталі, військові чи цивільні шпиталі, спеціалізовані клініки. Переважно полягає у своєчасному супроводі до місця немедичної чи медичної евакуації.

Процедура надання допомоги в «жовтій зоні» складається з трьох основних послідовних етапів. Як пояснює група «Майдан. Медики», послідовність легко запам’ятати за словом КоЛеСо: кров, легені, серце.

1 етап. КРОВ

 • Огляньте місце ушкодження та колір крові потерпілого. Якщо вона яскраво-червона і витікає у великих кількостях, значить зачеплена артерія. Для зупинки цієї кровотечі вам необхідно накласти джгут/турнікет вище місця поранення. Якщо ж кров потерпілого темно-червона, бордова та не надто швидко струмує з рани, значить пошкоджена вена. Для зупинки такої кровотечі необхідно накласти джгут/турнікет нижче за місце ушкодження.
 • При наявності критичних кровотеч на кінцівках – накласти джгут/турнікет, на інших ділянках тіла – затисніть місце кровотечі. Накладати джгут/турнікет треба максимально швидко, бажано до 20 секунд.
 • Якщо не маєте джгута, використайте тканину чи частину одягу та міцний подовжений предмет як закрутку. Тканину зав’яжіть навколо кінцівки якомога вище ліктя чи коліна. Під тканину просуньте  закрутку, прокрутіть її декілька разів. Задача – повністю зупинити кровообіг у кінцівці до зникнення пульсу на ній. Кінці закрутки міцно зафіксуйте. Після накладення джгута/турнікета слід записати на ньому час накладення. Оптимально – написати час на відкритій частині тіла постраждалого.
 • За відсутності засобів для зупинки кровотечі, тисніть на рану. Важливо: НЕ переставайте тиснути на рану до приїзду медиків чи накладення кровоспинного джгута/турнікета. Залежно від виду кровотечі – зупинка тиску на рану може стати смертельною для людини.
 • Бажано, щоб поранена людина із накладеним джгутом отримала медичну допомогу протягом 2 годин.
 • Послаблення кожних 30 хв. чи заміна джгута на тиснучу пов’язку допускається лише після етапів КРОВ і ЛЕГЕНІ.

2 етап. ЛЕГЕНІ

 • Голосно зверніться до пораненого – «з вами все гаразд?» та торкніться його. Якщо людина відповіла – підтримуйте голосовий контакт постійно, до прибуття медичної допомоги.
 • Якщо поранений непритомний та не реагує – визначте наявність дихання (подивіться/послухайте/відчуйте).
 • Якщо поранений не дихає, то поверніть його набік і стабілізуйте таке положення тіла людини. Це убезпечить від западання язика. Якщо підозрюєте травму хребта – то не перевертайте на бік, а закиньте голову назад шляхом припідняття підборіддя.
 • Якщо поранений не почав дихати – у положенні на боку, звільніть ротову порожнину від сторонніх предметів (розпочавши рух пальцем по колу між зубами та щоками).
 • Здійсніть замір частоти дихання (кількість вдих+видих за 1 хвилину). Якщо дихання не у нормі (менше 8 або більше 30 раз за одну хвилину) – залиште пораненого на боку.
 • Викликайте медичну допомогу! Номер 103. Якщо необхідно, то зверніться до інших екстрених служб (поліція, ДСНС).

3 етап. СЕРЦЕ

 1. Заміряйте пульс, тобто кількість ударів серця за 1 хв. Норма: від 60 до 120 ударів.
 2. Перевірте, чи можливо замінити джгут на тиснучу пов’язку, якщо кровотеча не була насправді критичною. Наявність критичної кровотечі спричиняє порушення норми пульсу. Якщо пульс у межах норми, від 60 до 120 ударів за хвилину – накладіть на поранення тиснучу пов’язку та зніміть джгут. Тиснуча пов’язка – це пов’язка з елементом тиску прямо на місце рани. Перевірте, чи не погіршився стан пульсу. Якщо погіршився – поверніть джгут.
 3. Критична кровотеча – це втрата приблизно більш ніж 1,5 літрів крові і є ризиком загибелі. Загалом у тілі дорослої людини до 5 літрів крові.
 4. Відсутність дихання та пульсу – розпочніть серцево-легеневу реанімацію.

 Як робити серцево-легеневу реанімацію!!!

Тіло постраждалого має бути на рівній горизонтальній  поверхні, на спині. Дихальний шлях – відкритий: закинута голова та припідняте підборіддя. Припідняті нижні кінцівки. Грудна клітина звільнена від тиснучих елементів та одягу.

Ваші дії:

 • Ви – на колінах, нахилені над постраждалим/пораненим.
 • Розташуйте ваші долоні замком/одна на одну – по центру грудної клітини, що відповідає нижній половині грудної клітини. Ваші руки – абсолютно рівні, без згину у ліктях, під кутом 90 градусів до тіла.
 • Здійснюйте 30 натискань на грудну клітину + 2 вдихи у ротову порожнину «уста в уста». Повторюйте «30/2 + 30/2 + 30/2 + ……» – до відновлення пульсу та дихання або до прибуття медичної допомоги.
 • Як глибоко натискати? До 5 см.
 • Який ритм натискань? Ритм відповідає безперервній вимові слів «одна тисяча дві тисячі три тисячі….тридцять» – це приблизно до двох натискань за секунду.
 • На всіх вдихах у ротову порожнину закривайте ніс + спостерігайте за ефективністю вдиху – підняттям грудної клітини.
 • Постійно перевіряйте відновлення самостійного дихання та пульсу.
 • Існує велика ймовірність швидкої втоми, тому бажано, аби натискання та вдихання здійснювали різні люди, і які б могли змінити один одного.

Надавайте домедичну допомогу насамперед собі!

Надавайте домедичну допомогу іншим лише у разі, якщо ви  знаходитесь у безпеці.

Зберігайте спокій та дійте максимально чітко та швидко.