Всесвітній день боротьби з гепатитом

Єдина і виправдана підстава, щоб дні, подібні Всесвітньому дню боротьби з гепатитом, були присутні в міжнародному календарі – це підвищення інформованості широкої громадськості про дане захворювання, шляхи його поширення, методи діагностики, стратегії доступного лікування і можливої профілактики. Цей інформаційний та пам’ятний День, за даними проекту DilovaMova.com, було вирішено встановити на сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я ще в 2010-му році. З тих пір він відзначається щорічно 28-го липня.

Що таке вірусний гепатит?

Гепатит — це запалення печінки, яке у більшості випадків має вірусну природу. Найбільшу небезпеку для людини становлять гепатити В і С. За поширеністю вони займають перші позиції.

 

 

Види гепатитів

Говорячи про гепатит, йдеться про 5 основних видів вірусу:

 • Гепатит А (HAV). Інші відомі його назви — «хвороба Боткіна» або «жовтуха». Захворювання частіше має легкий перебіг, але бувають і складні випадки. Майже всі люди повністю одужують від гепатиту А з довічним імунітетом.
 • Гепатит В (HBV).На жаль, подолати цей тип вірусу дуже складно. Він легко переходить у хронічну форму та спричиняє ускладнення, включаючи цироз і рак печінки.
 • Гепатит С (HCV). Має досить важкий перебіг і може призвести до летальних випадків. Гепатит С передається при контакті з кров’ю інфікованої людини.
 • Гепатит D (HDV). Це захворювання може проявитися лише за наявності в організмі вірусу гепатиту В. Інакше HDV не розмножується й не поширюється, тому найкращий захист — профілактика та вакцинація від гепатиту В.
 • Гепатит Е (HEV). Ця хвороба особливо небезпечна для вагітних. Вона призводить до печінкової енцефалопатії та смерті. В інших випадках має позитивні прогнози.

Захворювання не обмежується 5 основними видами гепатиту. Сьогодні активно вивчаються більш рідкісні форми — гепатит F, TTV, SEN, G.

Причини розвитку гепатиту:

 • віруси гепатиту;
 • деякі інфекційні захворювання;
 • токсичні речовини (алкоголь, деякі наркотичні препарати);
 • медикаменти;
 • аутоімунні захворювання.

Перші симптоми та ознаки

Інкубаційний період захворювання досить тривалий, часто воно має прихований перебіг, тому перші симптоми можуть з’явитися не одразу.

Загальні ознаки гепатиту всіх видів: слабкість і швидка втомлюваність; роздратування або апатія; розлади з боку ШКТ — нудота, блювання, біль у животі та діарея; потемніння сечі; знебарвлення калу; пожовтіння шкіри, слизових оболонок і склер; підвищена температура тіла.

Специфічні симптоми та ознаки гепатиту окремого виду

Гепатит А

Найчастіше спостерігається втрата апетиту, тяжкість і біль у правому підребер’ї. Інкубаційний період триває 14-28 днів. 

Гепатит B

Дає про себе знати у період від 30 до 180 днів з моменту інфікування. Захворювання швидко призводить до цирозу та печінкової недостатності. 

Гепатит С

У 80 % випадків протікає безсимптомно. Можуть виникати болі в суглобах, васкуліт, втрата апетиту, зміна імуноглобулінів. Інкубаційний період триває до 6 місяців. 

Гепатит D

Накладається на гепатит В, ускладнюючи його симптоми та перебіг.

Гепатит E

З’являється свербіж та висип, біль у суглобах. Інкубаційний період триває від 2 до 10 тижнів. 

Шляхи передачі

Гепатити А й Е передаються здебільшого фекально-оральним шляхом.

Гепатит В (разом із ним D) і C головним чином передаються через кров та рідини організму (слина, вагінальні виділення, сім’яна рідина, менструація).

Загальні принципи лікування

Основою попередження вірусного гепатиту є вакцинація. Але, на жаль, універсального рішення не існує.

Гепатит А

Вакцина доступна на всій території країни і входить до переліку додаткових щеплень, рекомендованих МОЗ України. Спеціального лікування немає.

Гепатит B

Захворювання можна запобігти за допомогою наявної в даний час безпечної та ефективної вакцини. Вона була розроблена у 1982 році і її ефективність становить 95%. Щеплення проводять новонародженим дітям у перший день життя. Наступні дози — згідно з календарем щеплень МОЗ України. Вакцинуватись можуть і дорослі.

Гепатит С

Вакцини не існує!

За умови вчасно розпочатої терапії противірусними препаратами, гепатит С повністю виліковний у >90 % випадків.

Гепатит D

Лікування немає. Застосовують пегільований інтерферон альфа курсом впродовж <1 року. Часто трапляються рецидиви.

Гепатит E

У зв’язку з низькою поширеністю вірусу на території України, відсутність щеплень не становить високої небезпеки. Лікується противірусними засобами.

Методи профілактики:

 • Вакцинація від гепатиту В ( можна в будь якому віці) та А;
 • Дотримуватись особистої гігієни, мити руки перед вживанням їжі, після кожного відвідування туалету;
 • Обробляти їжу перед її вживанням, для дітей – обов’язкова термічна обробка їжі;
 • Користуватись засобами разового(шприци, голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала) та індивідуального (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи) призначення;
 • Робити косметологічні процедури в професійних салонах та завжди перевіряти умови стерилізації інструментів. Якщо є можливість, користуватися одноразовими;
 • Використовувати презервативи під час статевих стосунків;
 • Уникати контактів з кров’ю та рідинами організму інших людей.

Куди звертатися по допомогу?

Якщо ваше самопочуття погіршилося, насамперед зверніться до сімейного лікаря, а у важкому стані – викликайте швидку допомогу. Не приховуйте обставин, за яких могло статися інфікування. Це дуже важливо для постановки правильного діагнозу!

Важливо! Не можна вживати препарати без призначень лікаря та купувати за кордоном лікарські засоби, які не зареєстровані в Україні.

 

Пам’ятайте! Не варто займатись самодіагностикою та самолікуванням. В Україні кожен пацієнт має право на безкоштовне лікування за державний кошт. Сімейний лікар розповість алгоритм дій для отримання безкоштовних медикаментів. 

Якщо у вас виникли труднощі в комунікації з лікарями і ви не можете отримати належну медичну допомогу – звертайтесь до благодійної організації «100% життя».