21 вересня проводиться Міжнародний день поширення інформації про хворобу Альцгеймера. Щоби привернути увагу людства до цієї проблеми, підвищити поінформованість про хворобу, загальні симптоми та пов’язані з нею фактори ризику, щороку у вересні проводиться Міжнародний місяць обізнаності про хворобу Альцгеймера.
Хвороба Альцгеймера — це прогресуюче захворювання, яке починається з поступового погіршення пам’яті та розумових здібностей. У процесі прогресування хвороби Альцгеймера уражаються структури головного мозку, що призводить до порушення функцій психіки: довготривалої пам’яті, мислення та мовлення.
За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі понад 50 мільйонів людей мають деменцію (розлад, що характеризується зниженням розумових функцій). За прогнозами організації, до 2030 року це число становитиме 82 мільйони, а до 2050 року — 152 мільйони.
Основною причиною деменції є хвороба Альцгеймера — не неї припадає 60–70 % усіх випадків.
Вчені до кінця не розуміють, що саме спричиняє хворобу Альцгеймера. Є чинники, що підвищують ризик її виникнення: вік та історія захворювань сім’ї. Зменшити ризик виникнення хвороби Альцгеймера, допомагає здоровий спосіб життя.
Ознаки, на які важливо звернути увагу і звернутися до лікаря:
- дезорієнтація в часі та просторі;
- труднощі у виконанні повсякденної роботи;
- повторення однотипних запитань та постійне уточнення вже відомої інформації;
- складності в процесі ведення діалогу та порушення мовлення (логічності, послідовності);
- проблеми в запам’ятовуванні розташування речей;
- проблеми з підрахунком;
- різкі зміни настрою та поведінки;
- втрата здатності мислити раціонально та ухвалювати рішення;
- складнощі з орієнтацією в просторі, розрізненні кольорів та контрастності, поява проблем із читанням та керуванням автомобілем;
- припинення трудової та соціальної активності.
Хвороба, що «молодшає». Фактори ризику
Виявлені фактори ризику — це вік старше 65 років, черепно-мозкові травми, захворювання серцево-судинної системи, інфекції, пухлини, травма або захворювання щитоподібної залози.
Лікарі методично закликають боротися з курінням, ожирінням, артеріальною гіпертензією і підвищеним рівнем холестерину — це фактори, що сприяють не лише формуванню інфаркту міокарда, інсульту, деяких злоякісних пухлин, але і розвитку хвороби Альцгеймера.
Оскільки функціональні особливості роботи головного мозку змінюються з віком, більшість хворих — старші 65 років. Хвороба Альцгеймера є однією з причин інвалідності та несамостійності людей старшого віку. Однак, варто розуміти, що вона не є нормою чи формою старіння.
У хвороби Альцгеймера теж є ранні форми, коли діагноз ставлять у віці близько сорока років. Кожен двадцятий пацієнт з хворобою Альцгеймера ще не перейшов рубіж шістдесяти п’яти років.
Загальні поради щодо профілактики:
- Ведіть здоровий спосіб життя та відмовтеся від шкідливих звичок.
- Вчасно лікуйте зуби й не допускайте хвороб ясен — бактерії Porphyromonas gingivalis ймовірно можуть бути причиною хвороби Альцгеймера.
- Контролюйте артеріальний тиск, зменшіть споживання солі, цукру та підтримуйте здорову вагу.
- Тренуйте мозок та розвивайте пам’ять — читайте, розгадуйте кросворди, вивчайте вірші. Суть в тому, щоб не допускати бездієвість головному мозку: потрібно тренувати короткочасну пам’ять, увагу, мову, логіку, час реакції, координацію рук і очей.
- Більше спілкуйтеся. Спілкування — це активна розумова діяльність, зокрема, концентрація уваги та стимуляція пам’яті.
Чи лікується хвороба Альцгеймера
Зараз немає терапії для подолання деменції і хвороби Альцгеймера. Лікарські засоби перебувають на різних стадіях клінічних випробувань, але вже є ліки здатні контролювати окремі прояви хвороби Альцгеймера. При порушеннях пам’яті призначають інгібітори холінестерази, в залежності від супутніх проблем, використовуються антидепресанти, протитривожні, снодійні препарати.
Окремі симптоми хвороби піддаються нефармакологічній поведінковій терапії. Це може бути когнітивно-стимулююча терапія, яка передбачає групові вправи, спрямовані на поліпшення пам’яті й навичок вирішення проблем.
Ще один метод лікування — використання феномена ремінісценції цифрової або реальної версії. Він заснований на розмові про предмети або події з минулого. Це обговорення фотографій, пам’ятних речей або музики, які допомагають поліпшити настрій і самопочуття.
Основна форма допомоги людям із хворобою Альцгеймера — вчасна діагностика та турбота близьких.
За матеріалами МОЗ України