МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПОШИРЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ ПРО ХВОРОБУ АЛЬЦГЕЙМЕРА

21 вересня проводиться Міжнародний день поширення інформації про хворобу Альцгеймера. Щоби привернути увагу людства до цієї проблеми, підвищити поінформованість про хворобу, загальні симптоми та пов’язані з нею фактори ризику, щороку у вересні проводиться Міжнародний місяць обізнаності про хворобу Альцгеймера.

Хвороба Альцгеймера — це прогресуюче захворювання, яке починається з поступового погіршення пам’яті та розумових здібностей. У процесі прогресування хвороби Альцгеймера уражаються структури головного мозку, що призводить до порушення функцій психіки: довготривалої пам’яті, мислення та мовлення.

За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі понад 50 мільйонів людей мають деменцію (розлад, що характеризується зниженням розумових функцій). За прогнозами організації, до 2030 року це число становитиме 82 мільйони, а до 2050 року — 152 мільйони.

Основною причиною деменції є хвороба Альцгеймера — не неї припадає 60–70 % усіх випадків.

Вчені до кінця не розуміють, що саме спричиняє хворобу Альцгеймера. Є чинники, що підвищують ризик її виникнення: вік та історія захворювань сім’ї. Зменшити ризик виникнення хвороби Альцгеймера, допомагає здоровий спосіб життя.

Ознаки, на які важливо звернути увагу і звернутися до лікаря:

 • дезорієнтація в часі та просторі;
 • труднощі у виконанні повсякденної роботи;
 • повторення однотипних запитань та постійне уточнення вже відомої інформації;
 • складності в процесі ведення діалогу та порушення мовлення (логічності, послідовності);
 • проблеми в запам’ятовуванні розташування речей;
 • проблеми з підрахунком;
 • різкі зміни настрою та поведінки;
 • втрата здатності мислити раціонально та ухвалювати рішення;
 • ​​складнощі з орієнтацією в просторі, розрізненні кольорів та контрастності, поява проблем із читанням та керуванням автомобілем;
 • припинення трудової та соціальної активності.

 Хвороба, що «молодшає».  Фактори ризику 

Виявлені фактори ризику — це вік старше 65 років, черепно-мозкові травми, захворювання серцево-судинної системи, інфекції, пухлини, травма або захворювання щитоподібної залози.

Лікарі методично закликають боротися з курінням, ожирінням, артеріальною гіпертензією і підвищеним рівнем холестерину — це фактори, що сприяють не лише формуванню інфаркту міокарда, інсульту, деяких злоякісних пухлин, але і розвитку хвороби Альцгеймера.

Оскільки функціональні особливості роботи головного мозку змінюються з віком, більшість хворих — старші 65 років. Хвороба Альцгеймера є однією з причин інвалідності та несамостійності людей старшого віку. Однак, варто розуміти, що вона не є нормою чи формою старіння.

У хвороби Альцгеймера теж є ранні форми, коли діагноз ставлять у віці близько сорока років. Кожен двадцятий пацієнт з хворобою Альцгеймера ще не перейшов рубіж шістдесяти п’яти років.

Загальні поради щодо профілактики:

 • Ведіть здоровий спосіб життя та відмовтеся від шкідливих звичок.
 • Вчасно лікуйте зуби й не допускайте хвороб ясен — бактерії Porphyromonas gingivalis ймовірно можуть бути причиною хвороби Альцгеймера.
 • Контролюйте артеріальний тиск, зменшіть споживання солі, цукру та підтримуйте здорову вагу.
 • Тренуйте мозок та розвивайте пам’ять — читайте, розгадуйте кросворди, вивчайте вірші. Суть в тому, щоб не допускати бездієвість головному мозку: потрібно тренувати короткочасну пам’ять, увагу, мову, логіку, час реакції, координацію рук і очей.
 • Більше спілкуйтеся. Спілкування — це активна розумова діяльність, зокрема, концентрація уваги та стимуляція пам’яті.

 Чи лікується хвороба Альцгеймера

Зараз немає терапії для подолання деменції і хвороби Альцгеймера. Лікарські засоби перебувають на різних стадіях клінічних випробувань, але вже є ліки здатні контролювати окремі прояви хвороби Альцгеймера. При порушеннях пам’яті призначають інгібітори холінестерази, в залежності від супутніх проблем, використовуються антидепресанти, протитривожні, снодійні препарати.

Окремі симптоми хвороби піддаються нефармакологічній поведінковій терапії. Це може бути когнітивно-стимулююча терапія, яка передбачає групові вправи, спрямовані на поліпшення пам’яті й навичок вирішення проблем.

Ще один метод лікування — використання феномена ремінісценції цифрової або реальної версії. Він заснований на розмові про предмети або події з минулого. Це обговорення фотографій, пам’ятних речей або музики, які допомагають поліпшити настрій і самопочуття.

Основна форма допомоги людям із хворобою Альцгеймера — вчасна діагностика та турбота близьких.

 

 

За матеріалами МОЗ України